Życie studenckie – co musisz wiedzieć?

czyli…

garść rad od Stypendystki!

Przedstawiamy kolejny tekst z naszego cyklu dla pierwszorocznych studentów, wprost od naszych Stypendystek i Stypendystów ze starszych lat studiów 🙂

W artykule stypendystki Ewy znajdziecie sporo przydatnych porad dotyczących najważniejszych kwestii, o których trzeba pamiętać zaczynając studenckie życie.

„Życie studenckie” – z czym Wam się kojarzy? Wielu osobom najczęściej z poznawaniem nowych ludzi, imprezowaniem i beztroską. Jednak każdy student wie, że to tylko część studenckiego życia. Wielu z nas sen z powiek spędza troska o finanse, nauka, wyprowadzenie się z domu rodzinnego oraz poszukiwanie możliwości rozwoju, aby dobrze wykorzystać ten czas. 

Jakie ważne kwestie składają się na życie studenta? Jak można łatwiej wejść w nowy etap nauki i rozwoju? Przeczytajcie – kluczowe aspekty poruszę w poniższych akapitach. 

Mieszkanie i samodzielne życie 

Rozpoczęcie studiów najczęściej wiąże się z przeprowadzką do nowego miejsca. Pierwszą kwestią jest znalezienie odpowiedniego miejsca zamieszkania. Niektórzy decydują się na akademik, a inni na wynajem pokoju na stancji lub całego mieszkania.

Niezależnie od decyzji wyprowadzka z rodzinnego domu sprawia, że należy się usamodzielnić. Odpowiednie zarządzanie finansami, planowanie czasu na naukę, dbanie o pokój, gotowanie czy robienie zakupów mogą na początku przysparzać problemów, ale po pewnym czasie staną się codziennością. 

Nauka 

Uczenie się na studiach wygląda inaczej niż w szkole średniej. Projekty, prezentacje, cykl wykładów, z których wiedza sprawdzana jest całościowo dopiero po semestrze pracy, to inny tryb nauki, do czego trzeba się przyzwyczaić.

Już na początku, po pierwszych zajęciach z danych przedmiotów, warto rozważyć, w jaki sposób najlepiej się ich uczyć. Łatwiej notować ręcznie czy na laptopie? Trzeba uczyć się na bieżąco czy wystarczy opanować treści tuż przed sesją? A może dobrze by było umówić się z inną osobą na wspólne uzupełnianie notatek?

Aby utworzyć optymalną strategię, warto dowiedzieć się więcej o metodach efektywnej nauki i radzenia sobie na uczelni. Polecam w wolnej chwili zajrzeć na blogi studenckie np.:  

Rozwój, szkolenia, kursy 

Już na początku nowego roku akademickiego warto nastawić się na rozwój. Wielu umiejętności można nauczyć się online. Przydatne w poszukiwaniu interesujących kursów są platformy internetowe opisane w tym artykule.

Dodatkowo szkoły wyższe oferują programy rozwojowe, darmowe szkolenia i kursy przydatne na rynku pracy (które często kosztują nawet po kilka tysięcy złotych). Warto obserwować informacje pojawiające się na social mediach i stronie internetowej uczelni oraz pytać w Biurze Karier. W taki sposób możesz zdobyć kompetencje zawodowe oraz dowiedzieć się więcej o tym, co Cię najbardziej interesuje. 

Nie zapomnij też śledzić ofert szkoleń i warsztatów organizowanych przez Fundację dla wszystkich stypendystów.

Koła naukowe i dodatkowe aktywności 

Oprócz obowiązkowych wykładów czy ćwiczeń warto zaangażować się w dodatkowe aktywności, przede wszystkim w działalność organizacji uczelnianych związanych z zainteresowaniami oraz kierunkiem studiów.

Jedną z możliwości jest członkostwo w kole naukowym. Wiele z nich organizuje ogólnopolskie konferencje, wykłady lub warsztaty, które dają możliwość uczenia się zarządzania projektami oraz współpracy z wartościowymi osobami.

Inne organizacje często funkcjonujące przy uczelni to np. zespoły tańca, grupy teatralne, drużyny sportowe oraz wolontariaty, o czym napiszę więcej poniżej. 

Angażowanie się w wolontariaty, praktyki oraz staże 

Kolejną z możliwości, które warto wykorzystać, jest zdobywanie doświadczenia oraz nowych umiejętności dzięki wolontariatom, prospołecznym działaniom oraz realizowaniu praktyk bądź staży (zarówno tych obowiązkowych, jak i dodatkowych).

Wolontariatem związanym z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości jest Projektor. Zrzesza on studentów, którzy realizują programy edukacyjne, np. prowadzą zajęcia z dziećmi z małych miejscowości. 

Sposobem na rozpoczęcie swojej ścieżki zawodowej mogą być pierwsze praktyki i staże. Ofert możesz szukać poprzez Biuro Karier na swojej uczelni, w internetowych wyszukiwarkach pracy oraz w poszczególnych firmach.

Na swoje pierwsze studenckie praktyki szukaj opcji, które będą dla Ciebie interesujące, a jednocześnie rozwijające. W niektórych placówkach praktyki to jedynie formalność lub wykonywanie powtarzalnych zadań. Jeśli tylko możesz, staraj się unikać takich miejsc, by owocnie wykorzystać swój czas.  

Szukanie pracy 

Studenckie życie w wielu przypadkach wiąże się z potrzebą znalezienia dodatkowych źródeł zarobku oraz ze zdobywaniem pierwszego doświadczenia zawodowego. Ofert można szukać w podobny sposób jak w przypadku praktyk i staży. Warto również zapytać znajomych, czy znają kogoś, kto szuka pracownika.

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja sytuacja finansowa, dobrze skończyć studia chociażby z minimalnym doświadczeniem. Dorywcze i sezonowe prace również wiele uczą, np. pozwalają Ci sprawdzić, jakie czynności Ci się podobają, a jakie nie.   

Imprezy, rozrywka i poznawanie nowych ludzi 

Na końcu zajmę się jedną z najważniejszych kwestii kojarzących się ze studiowaniem. Nie samą nauką i pracą żyje student! Trudno wyobrazić sobie ten czas bez poznawania nowych osób, wyjść do knajp, klubów, na domówki czy doświadczania nowych rzeczy. Na studiach rozpoczynają się przyjaźnie i związki trwające wiele lat

Imprezowanie to tylko część życia studenta (choć niekiedy najbardziej barwna i najlepiej pamiętana ;)). Należy podkreślić, że często bez uprzedniego uporania się ze wszystkimi obowiązkami trudno skupić się na zabawie. Jest to zrozumiałe, jednak szkoda przez trzy lub pięć lat jedynie się uczyć, nie zauważając ludzi wokół. Jak wszędzie, również na studiach, potrzebny jest balans, w tym przypadku między zabawą a nauką. 

Wkraczając w nowy rok akademicki, dobrze jest zastanowić się nad kluczowymi kwestiami związanymi z życiem na studiach. Niewątpliwie jest to etap znacząco różniący się od szkoły średniej, a jednocześnie oferujący dużo możliwości, z których warto korzystać

Autorką tekstu jest Stypendystka Ewa Weremko
uczestniczka Studenckiego Centrum Medialnego, projektu rozwojowego dla stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych i wolontariuszy Programu Projektor.

Redakcja, korekta: Stypendystka Małgorzata Madej, Anna Nowak (FEP)

Autor i Partner Strategiczny:
Partnerzy:

Koalicja Lokalnych
Organizacji Pozarządowych

Współpraca:
Patroni medialni:
Realizator Programu