Prowadzimy Program stypendialny dla młodych ludzi ze wsi i małych miejscowości. Przyspieszamy rozwój i zaangażowanie oraz wzmacniamy wiarę we własne możliwości.
Stypendia Pomostowe to prestiżowy program, który od ponad 20 lat wspiera zdolną młodzież z małych miejscowości w studiowaniu. Jego głównym działaniem jest wspomaganie maturzystów chcących kontynuować naukę na wyższych uczelniach, poprzez przyznawanie im stypendium na I rok studiów.
Obecnie Program Stypendiów Pomostowych (PSP) jest jednym z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce. Jego podopieczni, otrzymujący stypendia na I roku, osiągający dobre wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na dalsze lata edukacji akademickiej. Oprócz wsparcia finansowego studenci mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach, warsztatach i konferencjach naukowych, oraz aplikowania na staże zagraniczne.
W ramach Programu Stypendiów Pomostowych przyznawane są 4 różnego rodzaju stypendia dla studentów.
Stypendia na I rok studiów stanowią furtkę do finansowania na kolejnych latach nauki. Studenci osiągający wysokie wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych i dofinansowanie wyjazdu na staż do USA.
Stypendium na I rok studiów wynosi
10 000 zł i jest wypłacane w ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego. Na starszych latach studiów, wysokość stypendiów zależy od okresu ich pobierania.
Okres studiów to nie tylko czas nauki, ale również przestrzeń do pomnażania zainteresowań, pasji i nabywania nowych kompetencji.
Oferta rozwojowa Programu Stypendiów Pomostowych zawiera szereg szkoleń, warsztatów i kursów. Są one wsparciem dla stypendystów w przygotowaniu się do startu na rynku pracy i w rozwoju kariery zawodowej.
Poza ofertą szkoleniową Program organizuje też coroczną konferencję naukową „Naukowy Start”. Jest ona okazją do doszlifowania zdolności autoprezentacji, nawiązania nowych kontaktów, a także podzielenia się zainteresowaniami i wynikami pierwszych badań naukowych.
Program Stypendiów Pomostowych dba o rozbudzanie postaw prospołecznych wśród młodych ludzi.
Studenci, działając społecznie, uwrażliwiają się na problemy współczesnego świata, rozwijają swoją empatię i pogłębiają umiejętności interpersonalne. Dzięki pomocy innym ludziom uczą się budować zdrowe relacje, a także poszerzają swoje horyzonty.
Program zachęca do działalności społecznej i daje młodzieży narzędzia do jej realizacji. To szansa dla studentów na zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności, przygotowujących ich do działania dla świata.
W ramach Programu Stypendiów Pomostowych, przyznano ponad 27 000 różnego rodzaju stypendiów, w tym prawie 19 000 na I rok studiów. Partnerzy przeznaczyli na ten cel ponad 142,5 milionów zł.
Od 2002 roku zrealizowano 22 edycje programu.
W dwudziestej drugiej edycji Programu Stypendiów Pomostowych (2023/2024) przyznaliśmy:
Z najnowszego badania stypendystów i stypendystek I i II roku wynika, że stypendium pomostowe wpłynęło na poprawę sytuacji materialnej 94% badanych na I roku. Na II roku liczba ta wzrasta do 97%.
Ponad 80% stypendystów/stypendystek I roku uważa, że stypendium w dużym lub średnim stopniu pomogło im rozwinąć swoje zainteresowania. Na II roku jest to 88% badanych.
W 2023 r. przeprowadziliśmy badania karier absolwentów Programu Stypendiów Pomostowych. Blisko 90% absolwentów/absolwentek twierdzi, że stypendium pomostowe dało im poczucie większego bezpieczeństwa finansowego, a 70% dodało pewności siebie.
99% absolwentów/absolwentek, ukończyło studia z dyplomem magistra lub wyższym, a 95% z nich uzyskało ocenę dobrą lub bardzo dobrą.
Program Stypendiów Pomostowych (PSP) powstał w 2002 r. z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW), w odpowiedzi na istotny problem, jaki stanowiła dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach. Program ma na celu ułatwienie zdolnym, młodym ludziom podjęcie decyzji o kontynuacji nauki na wyższych uczelniach.
Ponieważ to głównie z powodów materialnych wiele uzdolnionych osób nie było w stanie studiować, Program od początku swojego istnienia, zapewnia wsparcie finansowe na I roku studiów. Dzięki niemu ambitni maturzyści mogli rozpocząć naukę na wymarzonych kierunkach, a za osiąganie dobrych wyników, otrzymać stypendia na dalsze lata edukacji akademickiej.
Na przestrzeni lat zmieniała się struktura Programu. Do profilu kandydata o stypendium na I rok włączano nowe grupy docelowe. W przeszłości istniał segment skierowany do młodzieży pochodzącej z rodzin, w których przynajmniej jeden rodzic lub opiekun prawny, pracował w PGR nie mniej niż 2 lata. Aktualnie funkcjonują 3 segmenty: finaliści olimpiad przedmiotowych w szkole średniej; osoby z rodzin wielodzietnych, rodzin zastępczych lub wychowankowie państwowych domów dziecka; osoby posiadające rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w Programie.
Z upływem czasu Program Stypendiów Pomostowych przekształcał się w coraz bardziej rozbudowany system stypendialny, którego oferta wykraczała poza pomoc na pierwszym roku studiów. Obecnie stypendyści mają szansę uzyskać wsparcie także w kolejnych latach nauki: na II roku studiów – w ramach konkursu PRYMUS oraz na III i IV roku w ramach stypendiów korporacyjnych. Dodatkowo mogą ubiegać się o stypendium językowe.