A właściwie… studentki 😉 Weronika, wolontariuszka Projektora, przetestowała i zrecenzowała cykl szkoleń Digital Skills, które można znaleźć na naszej platformie szkoleniowej! Zapraszamy do lektury!
Dlaczego warto posiadać kompetencje medialne?
Czy wiesz, że z Internetu korzysta 80% Polaków? A aż 19 milionów użytkowników znajdziemy w samych mediach społecznościowych – od YouTube’a, przez Facebooka po Instagrama czy LinkedIna, a to przecież tylko kilka z platform, gdzie możemy się wirtualnie spotykać, wymieniać myśli i komentować rzeczywistość.
Dlatego w dobie wszechobecnych mediów społecznościowych tak ważne jest, by posiadać kompetencje medialne. Z pomocą w tej kwestii przychodzi cykl szkoleń „Digital Skills” które możecie zrealizować na platformie ekampus.pl. Ja mam je już za sobą i postaram się Was zachęcić, żebyście też je sprawdzili!
Szkolenia na ekampus.pl
Najpierw trochę informacji ogólnych – cykl Digital Skills składa się z czterech szkoleń, a każde zawiera krótkie, około 20-minutowe, filmy wideo prowadzone przez różnych ekspertów ds. mediów społecznościowych. Po każdym module można wykonać krótkie ćwiczenie podsumowujące dany temat.
Co najbardziej podobało mi się w zadaniach? Mają one różne formy: raz musimy wybrać prawda/fałsz, czasem trzeba znaleźć odpowiednie słowa w wykreślance, a w jeszcze innym zadaniu pogrupować zdania na odpowiednie sekcje. Dzięki tej różnorodności zapamiętuje się zdecydowanie więcej!
1.„Pokaż swoją pasję – czy Instagram i TikTok mogą być poważne?”
Rozpoczęłam swoją przygodę od szkolenia z Kasią Walczak i Pauliną Cholewińską, które na co dzień zajmują się prowadzeniem profili marek w mediach społecznościowych – tematy, jakie poruszyły, znają więc od praktycznej strony. Najlepszym podsumowaniem spotkania będzie myśl Alberta Einsteina:
„Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.”
Właśnie o tym mówiliśmy – Instagram i TikTok to platformy, które są wspaniałym miejscem do rozwijania swojej kreatywności, inwencji twórczej i oryginalności. Na szkoleniu poznacie też przydatne aplikacje i narzędzia ułatwiające pracę. Takie zajęcia to must have dla wszystkich osób, które myślą o przyszłej pracy w marketingu – będzie ono dobrym wstępem do tego, żeby podjąć decyzję, czy na pewno jest to coś dla nas. Dodatkowo wprowadzi nas w temat personal brandignu, na którym skupia się kolejne z cyklu szkoleń.
2.„Pesonal Branding”
Tutaj dowiemy się: czym jest personal branding, jak go budować i od jakich pytań wyjść, żeby pokazać się z jak najlepszej strony. W dobie mediów społecznościowych temat tworzenia marki osobistej jest szczególnie ważny.
Ze szkolenia dowiecie się między innymi: czy pracodawcy sprawdzają profile na Facebooku kandydatów, co i jak często publikować w sieci oraz czy na LinkedIn warto chwalić się znajomością bardzo niszowych języków. Poruszony będzie również temat mniej znanych mediów, takich jak Clubhouse i QUORA, oraz tego, jak mogą one pomóc nam w budowaniu swojej marki osobistej.
Karol Gagatko, który poprowadził to szkolenie, na własnym przykładzie pokazywał, jak można zadbać o personal branding nawet wtedy, gdy dopiero szukamy stałego miejsca pracy i zaczynamy zbierać doświadczenie zawodowe.
3.„Prezentuj online – jak przygotować i przeprowadzić prezentację online”.
Kolejne szkolenie, w którym wzięłam udział, prowadzone było przez Olimpię Jenczek, która na co dzień działa na Instagramie, tworzy relacje z wydarzeń, a od niedawna realizuje nowe projekty, jakimi są @dobrze.online i Fundacja Mamy Podobnie.
W tym module możecie dowiedzieć się:
– skąd pobrać dobre zdjęcia do prezentacji,
– jakie są wady i zalety najpopularniejszych programów do tworzenia prezentacji,
– czym jest mockup w prezentacji i czy wiek uczestników, do których skierowana jest prezentacja, ma znaczenie.
Dodatkowo Olimpia dzieliła się swoimi prywatnymi doświadczeniami z prowadzenie prezentacji zarówno online, jak i offline oraz opowiadała o swoich sposobach na radzenie sobie ze stresem. Szkolenie obowiązkowe dla każdego studenta – w końcu kto z nas nie musiał nigdy przeprowadzić wystąpienia przed całą grupą?
4. „Bezpieczeństwo w sieci”.
Ostatnie, ale równie ważne (a może i najważniejsze), szkolenie dotyczyło zadbania o siebie podczas korzystania z Internetu. Prowadzone było przez Pawła Wołochowicza. Dowiecie się z niego, czym jest weryfikacja dwuetapowa, jak uniknąć ryzyka kradzieży haseł i czy właściwie istnieją bezpieczne hasła.
Dodatkowo poznacie zasady działania programów do ich zapamiętywania i posłuchacie, czy płacenie kartą w sieci jest bezpieczne. Paweł wyjaśni także, dlaczego jego zdaniem najważniejszą zasadą działania w sieci powinno być: „Włącz myślenie”.
Szkolenie to naprawdę otwiera oczy na kwestie bezpieczeństwa w sieci i polecam je każdemu. Niezależnie od tego, jak często korzystacie z Internetu – są miejsca, w których nie da się uniknąć zakładania konta – więc lepiej wiedzieć, jak zrobić to w pozbawiony ryzyka sposób.
Tekst przygotowała Weronika Madejek – wolontariuszka programu PROJEKTOR i uczestniczka Studenckiego Centrum Medialnego. Dziękujemy!
Pamiętaj – Ty też możesz wziąć udział w szkoleniach!
Szkolenia zostały przygotowane specjalnie dla Stypendystek i Stypendystów oraz Wolontariuszek i Wolontariuszy Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. Każdy Student i Studentka związany_a z Fundacją może bezpłatnie z nich korzystać!
Więcej informacji znajdziesz na: ekampus.pl
Redakcja: Anna Nowak, FEP, zespół Programu Stypendiów Pomostowych