Staż w Kongresie Stanów Zjednoczonych – relacja Konrada Rajchela

Na przełomie września i października 2023 r., dwójka stypendystów pomostowych wyjechała do Stanów Zjednoczonych w ramach programu stażowego Transatlantic Future Leaders Forum. Marta Gajda to studentka prawa Uniwersytetu Śląskiego, a Konrad Rajchel studiuje ekonomię na SGH w Warszawie. Oboje odbyli dwumiesięczny staż w Kongresie USA.

Dziś zapraszamy Cię do lektury relacji Konrada, który odbył praktyki w biurze Kongresmana Larry’ego Bucshona.

W 2023 roku dzięki fundacji Transatlantic Future Leaders Forum oraz dzięki Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości mogłem odbyć staż w Izbie Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wraz z innymi siedmioma stypendystami z Polski, odbywaliśmy staże w biurach amerykańskich kongresmanów. W moim przypadku było to biuro Rep. Larry’ego Bucshona — republikańskiego kongresmena reprezentującego ósmy dystrykt stanu Indiana.

Mój staż rozpoczął się 28 sierpnia oraz trwał 8 tygodni, aż do 20 października. Wyjazd na staż do Waszyngtonu był dla mnie nie tylko cennym doświadczeniem zawodowym, ale też praktycznym okresem doskonalenia języka i doświadczeniem kulturowym.

Swój staż realizowałem bezpośrednio w biurze kongresmena w Waszyngtonie na Capitol Hill w formie pracy stacjonarnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Do moich głównych zadań podczas stażu należał kontakt z wyborcami poprzez odbieranie telefonów w biurze oraz korespondencję mailową. Często współtworzyłem oraz pomagałem w badaniach, zbieraniu opinii i przygotowywaniu raportów przez biuro. Ponadto oprowadzałem gości kongresmena w ramach zaplanowanych wycieczek wewnątrz Kapitolu. Kilkakrotnie także oddelegowywano mnie, jako reprezentanta biura na briefingi, oraz hearingi w Kongresie.

Jako student ekonomii mogłem realizować się poprzez otrzymywane zadania, związane właśnie z tą działką, a także uczęszczanie na spotkania poruszające tematy z szeroko rozumianej dziedziny nauki, którą jest ekonomia. Przede wszystkim, najcenniejszymi spotkaniami były te organizowane przez TFLF, np. wizyta w Federal Reserve, World Banku czy International Monetary Fund.

Oczywiście poza obowiązkami, wyjazd do Stanów był dla mnie osobiście spełnieniem odwiecznych marzeń. W wolne weekendy mogłem odwiedzać dalekich krewnych mieszkających w Stanach i odbywać niesamowite wycieczki razem z innymi stypendystami. Również samo mieszkanie w Waszyngtonie i zderzenie z amerykańską kulturą było niezwykłym doświadczeniem. Bogata oferta muzeów oraz kontakt z miejscowymi, z pewnością wzbogaciły moją wiedzę i sposób postrzegania tego kraju.

Możliwość stażu w Kongresie Stanów Zjednoczonych była dla mnie ogromnym wyróżnieniem oraz niepowtarzalnym doświadczeniem, nie tylko zawodowym. Pobyt przez 2 miesiące w centrum amerykańskiej i światowej polityki, zwłaszcza w burzliwym dla USA okresie września i października 2023, będzie dla mnie niezapomnianym przeżyciem”.

Organizatorem programu praktyk jest Transatlantic Future Leaders Forum (TFLF), instytucja powołana by umożliwić najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach prominentnych przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie. W 2023 roku odbyła się siódma edycja programu. Jednym z partnerów programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości (FEP), która finansuje koszty staży z grantu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Dzięki współpracy FEP z TFLF w pięciu edycjach programu (2017 r., 2018 r., 2019 r., 2021 r., 2023 r.) uczestniczyła w sumie siódemka stypendystów pomostowych: Marek Bogdan, Ewelina Piech-Możejko, Przemysław Mroczkowski, Dawid Janulek, Wiktor Zieliński, Marta Gajda oraz Konrad Rajchel.

Odbyli oni praktyki w biurach amerykańskich kongresmenów: Petersa Roskama, Marcy Kaptur, Jackie Walorskie, Mike’a Quigleya, Larry’ego Bucshon’a oraz w biurze senatora Johna Boozmana.

Autor i Partner Strategiczny:
Partnerzy:

Koalicja Lokalnych
Organizacji Pozarządowych

Współpraca:
Patroni medialni:
Realizator Programu