Niepowtarzalna okazja – mój staż w USA

To kolejna już relacja ze stażu TFLF w Kongresie USA! Tym razem swoje wrażenia z pobytu przedstawia stypendysta Dawid Janulek.

W roku 2021 dwójka naszych stypendystów – Wiktor oraz Dawid – odbyła praktyki w Kongresie Stanów Zjednoczonych, w biurze Kongresmenki Jackie Walorski. To prawdziwa przyjemność czytać, jak nasi Stypendyści podbijają świat, realizują swój potencjał i spełniają marzenia! Zapraszamy do lektury – podsumowanie stażu Dawida:

„Dzięki współpracy Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości z Transatlantic Future Leaders Forum od października do listopada 2021 miałem zaszczyt i przyjemność odbywać staż w Izbie Reprezentantów USA, w biurze Jackie Walorski (R-IN).

Pierwsze dni i pierwsze zaskoczenia

Moje początki w USA były niezwykle intensywne. W biurze zostałem przywitany bardzo serdecznie, od razu zapoznano mnie z zasadami jego funkcjonowania i obszarami zainteresowania poszczególnych pracowników. Sporym zaskoczeniem był dla mnie fakt wydłużenia czasu pracy o 1,5 godziny, jeśli Izba Reprezentantów akurat znajduje się w sesji. Wynika to oczywiście z obowiązku obsługi wyborców, którzy w tym czasie kontaktują się z biurem.

Moje obowiązki

Praca na co dzień polega na wspieraniu biura. Stażyści są pierwszą linią telefonicznego kontaktu z wyborcami, stąd konieczne jest zapoznanie się ze stanowiskiem Reprezentanta w najbardziej palących i aktualnych kwestiach.

Z mojej perspektywy niezwykle pouczające było obserwowanie, jak silna jest więź między mieszkańcami dystryktu, którzy nierzadko znajdują się tysiące kilometrów od Waszyngtonu, a wybranym przez nich przedstawicielem. Wyborcy dzwonili, by przekazać pani Kongreswoman swoje stanowiska polityczne, zadać pytania dotyczące jej opinii na bieżące tematy lub prosić o pomoc w rozmaitych kwestiach.

Oprócz tego istotnym elementem stażu jest wspieranie współpracowników w realizowanych przez nich zadaniach, co obejmuje: przygotowywanie researchu, sporządzanie notatek ze spotkań czy pisanie streszczeń z raportów. Niezwykle wartościowe były również rozmowy z kolegami z biura na szereg istotnych tematów z zakresu polityki USA oraz sytuacji międzynarodowej. Zazwyczaj w ramach zdań stażystów mieści się również oprowadzanie wyborców po Kapitolu, który niestety z uwagi na pandemię był zamknięty dla turystów.

Unikatowe doświadczenia

Okres odbywania przeze mnie stażu pokrywał się z istotną w Stanach Zjednoczonych dyskusją nad dużymi pakietami wydatków, jakimi są programy Infrastructure Bill oraz Build Back Better. Starałem się czytać bardzo dużo prasy, aby być na bieżąco z najważniejszymi sprawami. Pomimo ogromu pracy biuro pozwalało nam jednak na udział w licznych spotkaniach, które były organizowane dla stażystów przez TFLF. Dzięki nim miałem możliwość rozmowy z przedstawicielami: Atlantic Council, The Heritage Foundation, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz firm partnerskich programu.

Jednym z najbardziej niezapomnianych doświadczeń będzie dla mnie wizyta najpierw w Rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie, a następnie w Ambasadzie Polski w USA. Każde ze spotkań było okazją do poszerzenia horyzontów oraz refleksji nad moją ścieżką kariery.

Wartościowe znajomości

Moim zdaniem najważniejszym elementem stażu jest jednak możliwość poznania pozostałych stażystów programu edycji TFLF. Są to niezwykle ambitni i utalentowani ludzie, dzięki którym zyskałem motywację do dalszego rozwoju oraz podejmowania nowych wyzwań edukacyjnych oraz zawodowych.

Po pracy wspólnie spędzaliśmy czas, zwiedzaliśmy Waszyngton oraz wybraliśmy się na kilka wyjazdów: do Nowego Jorku, Nowego Orleanu, oraz Miami. Jestem przekonany, że zbudowane podczas stażu relacje pozostaną trwałe na lata.

Podsumowanie

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Transatlantic Future Leaders Forum oraz Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości za możliwość zdobycia takiego doświadczenia. Odbycie stażu w USA jest unikatową okazją, co uświadamiałem sobie wielokrotnie, przemierzając korytarze Kapitolu oraz budynków biurowych Reprezentantów i Senatorów.

Dzięki pracy w takim miejscu lepiej rozumiem mechanizmy demokracji Stanów Zjednoczonych oraz politykę zagraniczną tego państwa. Wynoszę ze stażu wiele motywacji do dalszych działań oraz mnogość niezwykle wartościowych relacji, co do których wiem, że przetrwają próbę czasu.

Dawid Janulek, stażysta TFLF 2021, stypendysta Programu Stypendiów Pomostowych


Organizatorem programu praktyk jest Transatlantic Future Leaders Forum (TFLF), instytucja powołana by umożliwić najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach prominentnych przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie. W 2021 roku odbyła się piąta edycja programu.  Jednym z partnerów programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, która finansuje koszty staży z grantu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Dzięki współpracy FEP z TFLF w czterech edycjach programu (2017 r., 2018 r., 2019 r., 2021 r.) uczestniczyła w sumie piątka stypendystów pomostowych: Marek Bogdan, Ewelina Piech-Możejko, Przemysław Mroczkowski, Dawid Janulek oraz Wiktor Zieliński.

Odbyli oni praktyki w biurach amerykańskich kongresmenów: Petera Roskama, Marcy Kaptur, Jackie Walorskie oraz w biurze senatora Johna Boozmana.

Autor i Partner Strategiczny:
Partnerzy:

Koalicja Lokalnych
Organizacji Pozarządowych

Współpraca:
Patroni medialni:
Realizator Programu