Nauka angielskiego online – zbiór inspiracji

Drodzy Stypendyści!
Przygotowaliśmy dla Was kilka inspiracji, gdzie i jak można uczyć się angielskiego lub szlifować go online, czyli bez wychodzenia z domu
.

Kursy językowe on-line
To najbardziej tradycyjna forma nauki – polecamy sprawdzone, solidne marki takie jak BBC Learning English  oraz materiały udostępniane przez British Council w ramach programu Learn English.

Sporo darmowych kursów prowadzonych przez zagraniczne uczelnie można znaleźć na popularnym portalu Coursera – tutaj wybór aktualnie dostępnych darmowych kursów.
Zachęcamy też do samodzielnego przeszukania zasobów Coursery. Sporo podobnych kursów znajdziecie też na Udemy.com

Jeśli chcecie mieć jeszcze większy wybór – polecamy zajrzeć na portal OpenCulture – znajdziecie tam bardzo duży wachlarz darmowych kursów: http://www.openculture.com/freelanguagelessons (i to nie tylko angielskiego).

Newsy i portale tematyczne
Jeśli nudzą Was kursy, nie umiecie utrzymać dyscypliny bez obecności grupy i rywalizacji lub nie macie zbyt dużo czasu– polecamy (z własnego doświadczenia) codzienne czytanie newsów, blogów, stron tematycznych w języku angielskim.

Mogą to być BBC, CNN, The Economist , Washington Post, The New Yorker lub inne portale, na których można śledzić nie tylko newsy, ale też czytać o kulturze, rozrywce, najnowszych filmach, książkach lub podróżach – tematów można znaleźć sporo. Ważne by były to interesujące Was tematy. 

Autorka artykułu osobiście poleca działy Travel i Reel w BBC oraz strony kulinarne takie jak Bon Appetite Magazine i The Kitchn 🙂

Podcasty i audiobooki
Dobrym wyborem są też audiobooki i podcasty po angielsku. Warto wykorzystać codziennie nawet 10 minut na słuchanie (chociażby przy sprzątaniu, zmywaniu, prasowaniu) – po miesiącu regularnego słuchania zauważycie wyraźną różnicę w rozumieniu języka mówionego.

Większość stron dużych wydawców newsowych ma spory wybór krótkich podcastów, np. podcasty The Economist lub podcasty CNN związane z pandemią koronawirus Covid-19, czy podcasty BBC.

Polecamy też edukacyjne podcasty British Council LearnEnglish Podcast.

Można też przejrzeć zasoby podcastów w serwisach takich jak Google Podcast, Anchor, Breaker, Apple Podcasts czy Spotify – znajdziemy tam zarówno podcasty dla uczących się angielskiego jak i wiele krótkich podcastów tematycznych, udostępnianych przez dużych wydawców i mniejszych nadawców. Dość spory wybór krótkich podcastów dla uczących się angielskiego oferują w podcastach Google dwa kanały: Adept English z podcastami Learn English Through Listening i Speak English Now.

Jeśli macie czas na adiobooki – spory wybór znajdziecie na stronie Open Culture:  http://www.openculture.com/freeaudiobooks.

Aplikacje
To też dobry wybór. Nasza propozycja to 8 (dziękujemy stypendystom za podpowiedzi :)) w większości bezpłatnych aplikacji – wybraliśmy i takie które pomogą z nauką słówek i takie, gdzie można przećwiczyć gramatykę lub pokonwersować:

  • Duolingo – jeśli potrzebujesz powtórzyć podstawy
  • HelloTalk – dla chcących konwersować
  • Vocabulary.com – nauka słownictwa z ciekawymi wyjaśnieniami znaczenia słów
  • Memrise – internetowe fiszki do nauki języka
  • Quizlet – system fiszek i powtórek
  • eTutor – 14 dniowy okres próbny, potem aplikacja płatna, oferuje 15miutowe lekcje z gramatyką, słownictwem, systemem powtórek i grami językowymi
  • English grammar – learn & quiz – aplikacja tylko na urządzenia mobilne, mało ciekawy interfejs, ale można przećwiczyć gramatykę
  • English idioms and phrases – również tylko na mobile, ale darmowa i bardzo chwalona przez użytkowników

I na koniec…
całym sercem polecamy też kanał Po cudzemu prowadzony przez Arlenę Witt.

Wybór jest subiektywny i na pewno nie wyczerpuje tematu, ale mamy nadzieję, że zainspiruje Was do dalszych poszukiwań. Zapraszamy do podzielenia się z nami Waszymi sposobami na naukę angielskiego w domu na naszym Facebooku.

Artykuł przygotowała dla Was: Anna Nowak

Autor i Partner Strategiczny:
Partnerzy:

Koalicja Lokalnych
Organizacji Pozarządowych

Współpraca:
Patroni medialni:
Realizator Programu