czyli…
Studenci radzą studentom!
To już drugi artykuł z naszego poradnika dla pierwszoroczniaków, którzy rozpoczynają studia, wprost od naszych Stypendystów.
Dziś premiera tekstu stypendysty Michała. Znajdziecie tu sposoby na łatwą aklimatyzację po przeprowadzce do miasta akademickiego. Zapraszamy do lektury!
Jak odnaleźć się w nowym miejscu po przeprowadzce?
Właśnie zaczynasz najwspanialszy okres swojego życia jakim są studia. Na pewno będzie to dla ciebie czas wielkich przemian, a jedną z nich będzie zmiana miejsca zamieszkania. Dla mnie była to wielka różnica: z małego miasteczka przeprowadziłem się do Poznania. Jak dobrze wiemy początki bywają najtrudniejsze, dlatego chciałbym podzielić się kilkoma radami i sposobami, które pomogły mi zaaklimatyzować się w nowym środowisku, zupełnie innym od tego, w którym przebywałem od urodzenia.
Poniżej znajdziesz kilka patentów, które pomogły mi w tej sytuacji. Być może tobie też się przydadzą, zapraszam do dalszej lektury 😉
Po pierwsze – poznaj miasto
Dla mnie największym problemem było odnalezienie się w wielkim mieście, ogromna ilość linii komunikacyjnych ulic i miejsc wzbudzała we mnie strach. Jednak strach ma wielkie oczy i rozwiązanie okazało się proste. Najlepszą radą na tego typu problemy jest po prostu wycieczka po mieście😀.
Warto rozważyć zakup biletu dobowego, lub nawet weekendowego i ten czas poświęcić na jazdę komunikacją miejską – to dobry sposób na poznanie nowego terenu. Gwarantuję, że w ten sposób szybko opanujesz topografię miasta i z pewnością zmniejszysz ryzyko tego, że w przyszłości zabłądzisz.
Przeznacz czas na zwiedzanie bez nawigacji – kto wie, może właśnie wtedy odkryjesz ciekawe miejsca, o których mało kto wspomina? Nawet jeśli się zgubisz – masz bilet, dzięki któremu możesz jechać i zwiedzać dalej miasto. Zawsze możesz spytać o drogę, a gdy już będziesz chciał wrócić – z pomocą przychodzi internet😉
Skorzystaj z przewodników
Bardzo często zarówno miasta, jak i uniwersytety tworzą z myślą o nowych studentach specjalne poradniki. Ja, zaczynając studia w Poznaniu, otrzymałem przewodnik, który zawierał:
- mapę z najważniejszymi miejscami dla studenta (w tym kampusy i akademiki)
- słownik z gwarą Wielkopolski
- kupony studenckie
- wiele, wiele innych przydatnych akcesoriów
Warto poszukać informacji o takich przewodnikach na stronie uczelni bądź miasta, mogą być one niezastąpionym źródłem wiedzy.
Obserwuj Social media
Pewnie nie brzmi to zbyt nowatorsko, jednak nie zawsze jest to oczywiste. W ferworze przeprowadzki i poznawania nowego środowiska często umyka nam, że dużo cennych informacji na temat nowego miejsca zamieszkania możemy znaleźć w social mediach. W ten sposób dowiemy się chociażby:
- gdzie można dobrze i tanio zjeść 😁
- gdzie są fajne promocje
- jakie wydarzenia odbywają się w naszym mieście
- gdzie możemy uzyskać fundusze, pomoc prawną i wiele innych
Poznaj lokalną kulturę
Każdy region jest inny, często przyzwyczajenia, które były naszą codziennością, nie są znane w nowym mieście. Dlatego polecam: spróbuj zapoznać się ze specyfiką miejsca, w którym będziesz mieszkać. Na pewno pomoże Ci to poczuć się pewniej! W tym celu warto:
- poznać lokalną kuchnię
- nauczyć się lub poznać lokalną gwarę
- zawrzeć nowe znajomości
- otworzyć się na nowe środowisko
Pamiętaj, każdy przyzwyczaja się do nowego w innym tempie, najważniejsze jednak jest, aby się nie zniechęcać. Negatywne zbudowanie obrazu na “dzień dobry” może jedynie pogorszyć odbiór nowego miejsca. Do wszystkiego podchodź z dystansem i odkrywaj nowości swoim tempem.
Oczywiście moje porady to jedynie przykładowe sposoby na to, jak radzić sobie w nowym środowisku po przeprowadzce. Wybrałem te, które pomogły mi najlepiej poznać duże miasto.
Jestem ciekaw, jakie są wasze sposoby na poznawanie nowego środowiska. Być może ktoś z was już przez to przechodził?
Artykuł napisał: Stypendysta Michał Kłos
uczestnik Studenckiego Centrum Medialnego, projektu rozwojowego dla stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych i wolontariuszy Programu Projektor.
Redakcja, korekta: Anna Nowak (FEP)