Sesja powoli dobiega końca – część studentów jest jeszcze w trakcie sesji, niektórzy szczęśliwcy już po. Dobrze wiemy z jakim stresem i wysiłkiem wiąże się ten czas. Natłok materiału często zmusza do poświęcania dużej ilości czasu na naukę, i często nie starcza go na nic innego.
Bardzo ważne jest jednak, aby się w tym nie zatracić i pamiętać o swoim samopoczuciu oraz zdrowiu fizycznym i psychicznym! Ale jak to zrobić?
Z pomocą przychodzą Ola i Pamela, studentki związane z Fundacją i naszym Studenckim Centrum Medialnym, które przygotowały dla Was zestaw świetnych rad na czas między egzaminami jak i czas po sesji.
Zrób sobie długi spacer
Siedzenie w domu przed komputerami i nad książkami przez kilka godzin powoduje niedotlenienie mózgu. Skutki? Słabsza koncentracja i długotrwałe zmęczenie – i wydajność nauki spada.
Dlatego warto zrobić sobie dłuższą przerwę w ciągu dnia i wyjść na świeże powietrze. Nawet krótki spacer pozwoli Ci się dotlenić, zredukować poziom stresu i orzeźwić na resztę dnia. Co więcej, jak mówi przysłowie “ruch to zdrowie”! A chyba chcesz być zdrowy? 😉
Pij dużo wody
Niby banał, ale picie wody naprawdę ma znaczenie! Odpowiednie nawodnienie to coś o czym często zapominamy, zwłaszcza jeśli nie mamy dużo czasu w ciągu dnia.
Nasz organizm w dużej mierze składa się właśnie z wody – picie dużej ilości płynów świetnie wpływa na wszelkie procesy zachodzące w organizmie! Jeśli chcesz wiedzieć ile wody potrzebuje Twój organizm, pomnóż swoją wagę przez 0,03. Brak odpowiedniej ilości wypitej wody może wywoływać zaburzenia pamięci, obniżenie koncentracji, bóle głowy, a także obniżoną odporność.
Masz problem z pamiętaniem o piciu wody? Istnieje wiele aplikacji na telefon, które chętnie przypomną Ci, by wypić kolejną szklankę!
Jedz owoce i warzywa
Szczególnie sezonowe! Często w natłoku spraw spożywamy zbyt wiele słodyczy, czy słodzonych napoi i zapominamy o zdrowych posiłkach – koniec z tym. Owoce także potrafią być naprawdę słodkie, a są dla nas znacznie lepsze niż ich nienaturalne odpowiedniki. Jeśli chodzi o sezonowe rośliny skup się teraz na jedzeniu: wszelkich kapust, sałat, marchwi, pora, pietruszki, cebuli, czy selera.
Zadbaj o aktywność fizyczną
Spędź czas na aktywności fizycznej, którą lubisz. Na przykład basen będzie bardzo dobrym sposobem na odciążenie kręgosłupa, a joga pomoże rozciągnąć i rozluźnić napięte ścięgna i mięśnie.
Odetchnij
To jak oddychamy w dużym stopniu odwzorowuje nasz obecny stan psychiczny. Warto dać sobie przestrzeń na spokojne oddechy, które przy okazji pozwalają się nam dotlenić. Wypróbuj metodę “na kwadrat”: przez 5 sekund wdychaj powietrze, przez kolejne 5 wstrzymaj, następnie przez 5 sekund wydychaj powietrze, a przez następujące 5 ponownie wstrzymaj. Powtórz cały schemat kilka razy i ciesz się spokojem i lepszym samopoczuciem!
Wysypiaj się i śpij dobrze!
Nasz sen powinien trwać 7-9 h. Niestety często podczas sesji o tym zapominamy, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Długość snu wpływa na zdrowie, samopoczucie i koncentrację – zarywanie nocy i siedzenie do późna nie pomaga w przyswajaniu wiedzy.
Zrób coś dla siebie
Spędź miło czas, zajmij się w przerwie od nauki swoim hobby, jedź gdzieś do muzeum, spotkaj się ze znajomymi. Zrób to co sprawi Ci radość i pozwoli się zrelaksować.
Weź długą kąpiel – kąpiel w towarzystwie pięknego zapachu olejku czy kuli do kąpieli i świecami jest pewną formą aromaterapii, która pomoże w zrelaksowaniu się, zmniejszeniu napięcia i poprawienie nastroju. Ciepła woda wpłynie również korzystnie na spięte mięśnie.
Posłuchaj muzyki – a najlepiej zaśpiewaj i zatańcz. Taniec pomoże w rozruszaniu zastanych mięśni, a śpiew podniesie poziom dopaminy – jest to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za subiektywne poczucie szczęścia i przyjemności, który może poprawić naszą zdolność nauki nowych rzeczy i pomoże obniżyć poziom stresu.
PAMIĘTAJ TEŻ O…
Ostatnia, choć nie mniej ważna, rada to wizyty u specjalistów. Pamiętasz jak w trakcie sesji bolał cię ząb, ale nie miałeś czasu tego załatwić? To dobry moment, aby to zmienić. Warto wybrać się także na rutynowe badania krwi – być może po intensywnej nauce masz niedobory pewnych witamin, które warto byłoby wprowadzić do Twojej diety. Przeanalizuj do jakich lekarzy powinieneś się wybrać, a następnie zrób to. Jedna z nas zastosowała się do tej porady od razu po sesji i nie żałuje!
Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy Was do poświęcenia sobie czasu, i że z tymi poradami łatwiej będzie Wam zadbać o siebie! Pamiętajcie, żeby być dla innych – najpierw musicie być (dobrzy, wspierający, dbający) dla samych siebie!
Porady przygotowały: Aleksandra Puzio i Pamela Pabis. Dziękujemy!
Redakcja: Anna Nowak, FEP