2017-12-15

15 lat Stypendiów Pomostowych i inauguracja XVI edycji

Ponad 15 500 stypendystów i ponad 21 000 stypendiów na studia dla młodzieży pochodzącej z małych miejscowości i niezamożnych rodzin – to efekty 15 lat Programu Stypendiów Pomostowych. 5 grudnia 2017 roku w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu 15-lecia a zarazem inauguracji szesnastej edycji programu.

W spotkaniu wziął udział Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones oraz przedstawiciele koalicji Fundatorów i Partnerów programu, a także stypendyści obecnej edycji.

Jak wynika z badań ankietowych, przeprowadzonych wśród uczestników i absolwentów programu, dla połowy badanych na pierwszym roku studiów stypendium było głównym źródłem utrzymania. Dzięki perspektywie jego uzyskania mogli wybrać uczelnię i kierunek, o jakim marzyli. Nie musieli szukać pracy na pierwszym roku studiów, kiedy to pogodzenie pracy z nauką jest szczególnie trudne. Mogli rozwijać zainteresowania pozanaukowe, pomnażać swój kapitał kulturowy. 90 procent stypendystów ukończyło studia z wynikiem bardzo dobrym bądź dobrym – powiedział Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, podczas wystąpienia otwierającego spotkanie.

Podkreślił, że właśnie dzięki zaangażowaniu szerokiego grona Partnerów, „Stypendia Pomostowe” są obecnie jednym z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce.

Ambasador Paul W. Jones przywołał temat rocznicy 100-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Polską, a w tym kontekście wskazał na istotną rolę takich przedsięwzięć jak Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej (Polish-American Internship Initiative) w rozwijaniu dobrych relacji pomiędzy obydwoma krajami. Nasza przyszłość jest w Waszych rękach, jestem co do niej bardzo optymistyczny – stwierdził Ambasador Jones gratulując stypendystom.

W imieniu Partnerów i Fundatorów głos zabrała Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, Prezes Fundacji BGŻ BNP Paribas, która nawiązała do początków programu. Stypendia pomostowe są efektem potrzeby współpracy i łączenia się w czynieniu dobra. Wszyscy jesteśmy cząstką tego pomostu – zarówno ci, którzy go tworzą, jak i ci którzy przyczynią się do jego kontynuacji – powiedziała.

Wydarzenie było okazją do uhonorowania jubileuszowymi statuetkami Fundatorów i Partnerów Programu Stypendiów Pomostowych; wręczyli je Zofia Sapijaszka, Prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości i Jerzy Koźmiński.

Następnie grupa 45 studentów, reprezentujących ponad 1100 tegorocznych stypendystów z całej Polski, otrzymała dyplomy z rąk przedstawicieli Fundatorów i Partnerów programu.

Państwa postawa jest godna szacunku, ponieważ motywują Państwo młodych ludzi do działania. Wasza pomoc to dla nas trampolina, dzięki której możemy pokonywać nawet wysokie przeszkody, sięgać wyżej i realizować marzenia – mówiła stypendystka Dominika Dubiel, kierując swoje słowa do przedstawicieli Fundatorów Programu.

Program Stypendiów Pomostowych to szansa na wiele więcej niż tylko dobre wykształcenie. Zdobywamy nowe doświadczenia, zyskujemy nowe znajomości, doskonalimy się w wybranych dziedzinach, rozwijamy talenty i pracujemy nad sobą. My – stypendyści, którzy wychowaliśmy się w małych miejscowościach – dziś jesteśmy obywatelami świata – podsumowała Dominika Dubiel.

Wydarzenie uświetnił występ byłego stypendysty programu i absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu – Mateusza Chmielewskiego, który wykonał utwór „Suita bułgarska” autorstwa Wiaczesława Siemionowa.

Program Stypendiów Pomostowych został zainagurowany przed 15 laty w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jaki stanowi wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach. Program ułatwia uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości, w tym z terenów popegeerowskich, podjęcie decyzji o kontynuacji nauki na wyższych uczelniach poprzez stworzenie możliwości uzyskania stypendium na pierwszy rok studiów.

Obecnie jest to rozbudowany system stypendialny oferujący studentom wsparcie finansowe także na dalsze lata studiów. Stypendia otrzymują ambitni i zdolni młodzi ludzie z małych miejscowości, pochodzący z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczynają studia dzienne. O stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie mogą ubiegać się maturzyści, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce i spełniają jeden z warunków: pochodzą z rodziny byłego pracownika PGR, lub są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, lub pochodzą z rodziny wielodzietnej, albo są wychowankami rodziny zastępczej lub państwowego domu dziecka, czy też mają rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej.

W ramach programu przyznawanych jest sześć typów stypendialnego wsparcia. Studenci osiągający dobre wyniki w nauce mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów umożliwiających odbycie części studiów za granicą, stypendiów doktoranckich, a także staży w Stanach Zjednoczonych i w kraju.

Dotychczas w ramach Programu Stypendiów Pomostowych, przyznano ponad 21 000 różnego rodzaju stypendiów, w tym przeszło 15 500 na I rok studiów. W bieżącym roku akademickim ze wsparcia programu korzysta 1100 studentów i doktorantów, w tym 650 studentów otrzymuje stypendia na I rok studiów. Większość stypendystów potwierdza, że otrzymane stypendium było dla nich istotne i poprawiło ich sytuację materialną.

Obecnie do grona Fundatorów i Partnerów należą: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja BGŻ BNP Paribas, Fundacja mBanku, a także koalicja ok. 100 lokalnych organizacji pozarządowych. Program jest realizowany przy współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniej ANR), Fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka i Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Na realizację szesnastu edycji programu Partnerzy przeznaczyli 103 miliony zł.

Realizatorem programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.

Głównym Patronem Medialnym jest Rzeczpospolita.  Patronami medialnymi są Forum Akademickie oraz Perspektywy.

 

Autor i Partner Strategiczny:
Partnerzy:

Koalicja Lokalnych
Organizacji Pozarządowych

Współpraca:
Patroni medialni:
Realizator Programu